Higiena jamy ustnej to jedna z tych czynności, przed których wykonaniem raczej długo się nie zastanawiamy. Bierzemy to co dostępne pod ręką – szczoteczkę, pastę do zębów i szorujemy do momentu aż poczujemy uczucie świeżości. Okazuje się jednak, że takie podejście ma swoje wady, a zawarty w paście fluor niekoniecznie wpływa dobrze na nasze zdrowie. Warto więc rozważy naturalną pastę do zębów, która tych składników jest pozbawiona.

Dlaczego warto postawić na naturalną pastę do zębów?

Naturalna pasta do zębów jak sama nazwa wskazuje została wyprodukowana z naturalnych składników. Nie znajduje się w niej fluor, który w wysokich dawkach może mieć szkodliwy wpływ na funkcje poznawcze i somatyczne. Choć fluor znajdujący się w standardowej dawce pasty, nawet jeśli ta zostanie połknięta raczej nam nie zaszkodzi, stosowanie go przez dłuższy czas, jeśli myjemy zęby 2 – 3 razy dziennie może przyczynić się do skumulowania nadmiaru. Warto wówczas zaopatrzyć się w jedną pastę bez fluoru, z której będziemy korzystać zamiast tradycyjnego środka.

Naturalna pasta do zębów nie jest oczywiście dla każdego. Osoby, które są chore na próchnicę i inne schorzenia nie powinny decydować się na tego typu rozwiązania. Może ono bowiem pogorszyć stan uzębienia, a my w ostateczności zamiast przejrzystego uśmiechu uzyskamy szczerbaty wizerunek.

Taką pastę na większą skalę zdecydowano się zacząć produkować dopiero w ostatniej dekadzie. Przez ostatnie 70 lat w USA była fluor był dodawany do publicznych zbiorników wody pitnej i pomimo tego do dziś nie udowodniono jego szkodliwego wpływu na zdrowie w śladowych ilościach.

W naturalnej paście do zębów stosuje się składniki zamienne o działaniu bakteriobójczym i wybielającym. Najczęściej jest to olej kokosowy, biała glinka, niewielka ilość ksylitolu, soda oczyszczona, olejki i ekstrakty. Nie znajdziemy tutaj także konserwantów, SLSów, karbomerów, słodzików, speniaczy czy glikolu propylenowego.

Jaką naturalną pastę do zębów kupić?

Istnieje pełna dowolność, jednak z produktów polecanych najchętniej przez klientów wybierane są dwa: naturalna pasta do zębów jack n’jill dla dzieci i pasta sylveco. Ta pierwsza zamiast fluoru posiada ksylitol, owocowy smak i estetyczne, kolorowe opakowanie. Opakowanie pozbawione jest BPA, nie ma tam też cukru, a wyłącznie organiczne składniki. Pasta Sylveco sprawdzi się u osób dorosłych. Jej skład to przede wszystkim olejki eteryczne z mięty pieprzowej, eukaliptusa, ksylitol, dodatki ziołowe w postaci ekstraktu szałwii, mięty, rozmarynu i goździków. W celu łagodzenia podrażnień produkt został wzbogacony w alantoinę.